Oregon State University
Washington State University
University of Idaho
 
Direct Seed Conference
 
PNW Tillage Handbook
Direct Seed Conference
  2005 Conference
2004 Conference
2003 Conference
2002 Conference
2001 Conference
2000 Conference
1999 Conference
1998 Conference

 
Direct Seed  Newsletters
Grower Case Studies
E-Mail / Web List Servers
Research Reports
Wind Erosion / Air Quality Project
On-Farm Testing
Coming Events
Resource Links
Search Our Site
Direct Seed Association
Home






 

January 16-18, 2002

Doubletree Hotel - City Center, Spokane, WA

In Conjunction with

Spokane Ag Expo and PNW Farm Forum

Conference Agenda

Print Conference Agenda pdf file

NOTE: Registration for the 2002 NW Direct Seed Cropping Systems Conference includes entrance into the Spokane Ag Expo and PNW Farm Forum and seminars (separately an additional $17). You are encouraged to come early on January 15-16 to view the Expo exhibits and attend the PNW Farm Forum and seminars. Call 888-374-EXPO or visit their Web site (www.agshow.org) for details. Beginning at 8:00 a.m. Tuesday, January 15, Conference registration packets and your nametag (needed for entrance into Ag Expo and PNW Farm Forum) will be available at the Conference registration desk in the ballroom foyer of the Doubletree Hotel - City Center.

Recertification Credits
Credits for state Pesticide Applicator Recertification and Certified Crop Advisor Continuing Education are listed on the program below at the end of applicable presentations. Credit sign-ups will be available at the end of half-day sessions and evening sessions.

TUESDAY, JANUARY 15
Doubletree Ballroom Foyer

8:00 a.m. - 6:00 p.m. Conference registration
9:00 a.m. - 6:00 p.m. Spokane Ag Expo and PNW Farm Forum at the WA State Ag Trade Center, Spokane Convention Center, and Arena

WEDNESDAY, JANUARY 16
Doubletree Ballroom Foyer

8:00 a.m. - 6:00 p.m. Conference registration
9:00 a.m. - 6:00 p.m. Spokane Ag Expo and PNW Farm Forum at the WA State Ag Trade Center, Spokane Convention Center, and Arena

Doubletree Ballroom
Session Moderator: Donn Thill, Ui Weed Scientist, Moscow

1:00
Welcome and Introduction
1:05
Nutrient Cycling and Management in Direct Seed Systems - Jeff Schoenau, Research Soil Scientist, Department of Soil Science, University of Saskatchewan, Saskatoon (CCA CECs - 1 N/M)
2:05
Redesigning Rotations for Direct Seed Systems -- Evaluation of Alternative Crops - David Huggins, Research Soil Scientist, USDS-Agricultural Research Service, Pullman, WA (Pesticide Applicator Recertification Credits: ID-1) (CCA CECs - 1 C/M)
2:55
Break and viewing of NW Direct Seed Poster Exhibition
3:10
Soil Biology in the Key to Healthy Soil and the Direct-Seeding Advantage - Jill Clapperton, Rhizosphere Ecologist, Agriculture and Agri-Food Canada, Lethbridge Research Center, Lethbridge, Alberta (Pesticide Applicator Recertification Credits: ID-1) (CCA CECs - 1 S/W)
4:00-6:00
Viewing of exhibits in Ag Expo (First of two special Ag Expo breaks in the Conference program)
4:00-7:00
Dinner on your own


WEDNESDAY Evening, JANUARY 16
Doubletree Ballroom
Session Moderator - Robert Mahler, UI Soil Scientist, Moscow, ID

7:00-9:00
Impacts and Management of Soil Acidity under Direct Seed Systems - Panel of Northwest Scientists (Pesticide Applicator Recertification Credits: ID-1) (CCA CECs - 2 S/W)
7:00
Status and Effects on Crop Production - Robert Mahler
7:25
Effects on Beneficial Soil Microbes and Soil Fauna - David Bezdicek, WSU Soil Microbiologist, Pullman, WA
7:50
Effects on Soilborne Crop Pathogens - Tim Paulitz, USDA-ARS Plant Pathologist, Pullman
8:15
Strategies for Management - Greg Schwab, WSU Extension Soil Scientist, Pullman
8:40
Panel Discussion
9:00
Adjourn for the evening

THURSDAY Morning, JANUARY 17
Doubletree Ballroom Foyer

7:00 a.m. - 5:00 p.m. Conference Registration

Doubletree Ballroom - Salons I-III, IV, and V

7:30 a.m.
Grower Experiences with Direct Seed Cropping Systems
Three Concurrent Sessions
(First choice -- sessions repeated at 9:15)

Salons I-III
1) Low Precipitation Regions (CCA CECs - 1.5 S/W)

Lon Welch Connell, WA
Jack Hay, The Dalles, OR

Panel Moderator - Brian Tuck, OSU Extension Agricultural Agent, Wasco County, The Dalles

Salon IV
2) Intermediate Precipitation Regions (CCA CECs - 1.5 S/W)

Mark Sheffels, Wilbur, WA
Mike Stubbs, LaCrosse, WA

Panel Moderator - Dennis Tonks, WSU Extension Dryland Cropping Systems Specialist, Davenport

Salon V
3) High Precipitation Regions (CCA CECs - 1.5 S/W)

Kurt Blume, Genesee, ID
Art Schultheis, Colton, WA

Panel Moderator - David Barton, UI Extension Agricultural Educator, Latah County, Moscow

9:00
Break and Viewing of NW Direct Seed Poster Exhibition

Salons I-III, Salon IV, and Salon V (as in 7:30-9:00 sessions)

9:15
Repeat of Grower Concurrent Sessions Above - Second choice

Doubletree Ballroom

10:45
Ask-the-Authors Session in NW Direct Seed Poster Exhibition
11:15
Lunch - as selected registration option or on your own, and viewing of Ag Expo exhibits (2nd of two Ag Expo breaks in the Conference program)

THURSDAY Afternoon, JANUARY 17
Doubletree Ballroom

1:00
Pacific Northwest Direct Seed Association - Highlights and Accomplishments. Featured Presentation: Historical Aspects of Change in Northwest Agriculture -- Insights into the Future of Direct Seed Cropping Systems - R. James, Cook, WSU Endowed Chair in Wheat Research, Pullman
3:00
Break and Viewing of NW Direct Seed Poster Exhibition
3:15 - 5:15
Panel Session: Integrating Financial and Production Information -- Significance for Direct Seed Systems. Moderator: Dick Wittman, Grower and Financial Consultant, Lapwai, ID (Pesticide Applicator Recertification Credits: ID-1; OR-1; WA-1)
3.15
Why and How Do We Get There? - Dick Wittman
3:40
Cost of Production/Financial Analysis, Variable Rate Application Strategies, Yield and Weed Mapping - Nathan Riggers, Grower, Nezperce, ID
4:20
Moving From Precision Agriculture to Decision Agriculture -- Quantifying your Actions and Building a Proper Database for Site-Specific Farming - Craig Walters, Consulting Agronomist, PACER Corporation, Uniontown, WA
4:50
Open panel discussion
5:15
Adjourn for the afternoon
5:15 - 7:00
Dinner on your own

Spokane Falls Ballroom

5:15 - 7:00
PNDSA Member Reception and Light Dinner Buffet

THURSDAY Evening, JANUARY 17
Doubletree Ballroom - Salons I-III, IV, and V

7:00 - 8:00

Concurrent Bear Pit Sessions -- Direct Seed Systems Strategies (Choose one of three topics)

Salons I-III
1) Intensifying Rotations in the Low and Intermediate Precipitation Zones (CCA CECs - 1 C/M)

  • Bill Schillinger, WSU Dryland Research Agronomist, Lind, WA
  • Don Wysocki, OSU Extension Soil Scientist, Pendleton, OR
  • Lon Welch, Grower, Connell, WA
  • Jack Hay, Grower, The Dalles, OR
  • Mark Sheffels, Grower, Wilbur, WA
  • Mike Stubbs, Grower, LaCrosse, WA
  • Panel Moderator - Don Wysocki

Salon V
2) Understanding Changes in Soil Fertility, Biology and Quality Over Time (CCA CECs - 1 S/W)

  • Jeff Schoenau, Research Soil Scientist, Univ. of Saskatchewan
  • Jill Clapperton, Rhizosphere Ecologist, Lethbridge Research Ctr.
  • David Bezdicek, Soil Microbiologist, WSU, Pullman
  • Panel Moderator - David Bezdicek

Salon IV
3) Strategies for Managing Heavy Wheat Residue in Higher Rainfall Zones (CCA CECs - 1 C/M)

  • David Huggins, USDS-ARS Soil Scientist, Pullman
  • Stephen Guy, UI Extension Crop Management Specialist, Moscow
  • Kurt Blume, Grower, Genesee, ID
  • Art Schultheis, Grower, Colton, WA
  • Panel Moderator - Stephen Guy
8:00 - 9:00 Repeat of Concurrent Sessions above (Second choice)


FRIDAY Morning, JANUARY 18

Doubletree Ballroom
Session Moderator - Roger Veseth, WSU / UI Extension Conservation Tillage Specialist, Moscow

7:30

Grower Experiences with 2-Pass Direct Fertilize-and-Seed Systems Using Minimum Tillage Drills (CCA CECs - 1.5 N/M)

  • Clay Barr, Pomeroy, WA
  • Jon Nilsson, Cavandish, ID
8:50 Management Strategies to Enhance Soil Biology Benefits Under Direct Seed Systems - Jill Clapperton, Rhizosphere Ecologist, Agriculture and Agri-Food Canada, Lethbridge, Alberta (CCA CECs - 1.5 S/W)
9:40 Break and Viewing of NW Direct Seed Poster Exhibition

10:00 - 11:25

Panel Session: New Insights into the Make-up and Management of Soilborne Crop Pathogens Under Direct Seeding. Moderator: R. James Cook. WSU Plant Pathologist and Endowed Chair in Wheat Research, Pullman, WA (Pesticide Applicator Recertification Credits: ID-1; OR-1; WA-1) (CCA CECs - 1.5 S/W)
10:00 Introduction - R. James Cook
10:05 Pythium and Take-all - R. James Cook
10:25 Rhizoctonia - Tim Paulitz, USDA-ARS Plant Pathologist, Pullman
10:45 Fusarium and Nematodes - Richard Smiley, OSU Plant Pathologist, Pendleton
11:05 Panel discussion
11:25

Developing Brassica Crops and Management Strategies for Direct Seed Systems - Jack Brown, UI Plant Breeder, Moscow (Pesticide Applicator Recertification Credits: ID-1) (CCA CECs - 0.5 C/M)

12:15 Adjourn
 
                         
 

Contact us: Hans Kok, (208)885-5971 | Accessibility | Copyright | Policies | WebStats | STEEP Acknowledgement
Hans Kok, WSU/UI Extension Conservation Tillage Specialist, UI Ag Science 231, PO Box 442339, Moscow, ID 83844 USA
Redesigned by Leila Styer, CAHE Computer Resource Unit; Maintained by Debbie Marsh, Dept. of Crop & Soil Sciences, WSU